Mendisiplinkan Pelajar: merotan, berdiri di perhimpuna atau panggil polis

uzairubiah

Newbie
Ini cerita anak boss aku, baru 9 tahun, tahun 3, minggu lepas kena denda sebab adalah buat kesalahan sikit, bukan jahat tapi boleh kata nakal ajelah, budak-budak punya perangai. Yang nak minta pandangan ko orang semua ni tentang denda yang sekolah kenakan. Hari pertama kena rotan sekali dan hari kedua paginya kena berdiri kat perhimpunan dan petangnya sekolah panggil polis untuk takut-takut kan budak ni. Pada pendapat ko orang patut ke sekolah buat macam ni untuk budak 9 tahun. Aku rasa tindakan paling tepat adalah bagi kaunseling. Sapa-sapa yang ada pengalaman tentang perkara ni tolong respon, macamana perasaan masing-masing kalau kena denda macam tu! Baik atau buruk denda tersebut untuk masa depan budak ni atau kerana denda tu budak ni akan semakin nakal. :confused:

carllys

freshman
aku rasa patutnya macam nie,

kesalahan pertama :
bagi amaran + nasihat (oleh guru)

kesalahan kedua :
panggil makbapak ( suruh mak bapak diaorg bagi warning / nasihat kat anak )

kesalahan ketiga
rotan (nie buat kat dalam bilik guru je)

kesalahan seterusnya :
public canning ( rotan depan bebudak lain + panggil mak bapak sekali... macam sekolah aku buat dulu)

Biasalah budak-budak kalo hyper active... kalo budak cam tu, ko kena main ngan motivasi je... kalo ko bawak segala generasi polis skalipun, they will get nothing! Yang diorang tau, diorang takut bila polis ada! But they don't know, why should they sit down and shut up their mouth! Budak-budak kena di tunjuk ajar, bukannya kena gertak sampai gabra! :D

adiputra

freshman
Tak pastilah.
Tapi bebudak hari ni mak bapak manja sangat.Cikgu jentik sikit dah nak saman padahal tanggungjawab mendisiplin anak anak ditangan mak bapak.Bukan cikgu.Cikgu ni tugasnya mengajar sahaja disamping mendidik.7 Jam sehari berbanding duduk kat rumah lagi 17 jam.Orang dulu bila hantar anak mengaji..mak bapak pesan kat tok guru...nak buat apa pun buatlah asal jangan buta dan capik sudah.

Saya amat bersetuju kalau sekolah rotan sahaja untuk mendidik.Budak sekarang bukan heran sangat dengan orang tua.Kalau kat USA,silap silap kene tembak buta jer cikgu.Nasib baik budak kita ni pegang senapang dalam counter strike jer.
Cikgu pulak kenalah sesuaikan hukuman dengan kesilapan.Bukan main tomoi anak orang tak tentu fasal .Kalau anak bos uzarubiah mengaji kat kedah nih(Kuala Nerang) silap silap haribulan mau berdarah kepala kena ketuk dengan kasut tumit tinggi(kes cikgu BI ketuk kepala pakai kasut).Sekarang cikgu plak yang kene kaunseling.

Mak Bapak kene
1-Check kerja rumah anak anak..luangkan masa sejam bersama anak anak barulah anak tak kena denda sebab tak buat kerja rumah
2-Marah sikit anak anak tuh.Jangan manja sangat.Ni anak pegi sekolah pun bagi duit belanja dekat RM10.Kalah cikgu tuh.Bagi rasa susah skit
3-Kalau anak buat salah..jangan defend,sokong pulak tindakan cikgu...baru anak tak besar kepala.
4-Lebih bagus kalau sekolah panggil mak bapak biar kene public canning dengan anak sekali dekat perhimpunan.

Alah setakat berbirat kene rotan tuh biasa jer lah.Baru namanya mendidik.

p/s:muax..berapa orang cikgu kau dah aruah kene pancung.hehehe.Nasib baik aku tak jadi cikgu kau.Mau bertomoi nanti.

carllys

freshman
satu lagi aku nak tambah..paling penting DIDIKAN AGAMA..

insyaallah..kalau cukup didikan agama.. bebudak kecik nie nakal tak sampai kemana.. jangan kecik2 nakal.. dah besar jadik jahat plak...

kita sebagai orang islam paling penting ialah AGAMA... kuat yang nie... insyaallah.. takde ape yang nak dirisaukan.. bebudak kecik memang nakal.. tapi masa kecik2 nie la nak kene didik.. besok dah besar tak makan saman.. :D

uzairubiah

Newbie
Aku sebenarnya takut kalau-kalau tindakan guru yang melampau ni mempengaruhi psikologi budak-budak ni. Di dalam nak mendidik lain pulak jadinya, mungkin budak yang nakal ni terus jadi jahat. Bukankah ada berbagai-bagai kaedah lain mendidik selain tindakan di atas. Sapa-sapa yang ada ilmu kaunseling budak-budak ni sila komen. Biar cikgu semua tengok apa yang sepatutnya dia orang buat.

muhdmuax

Senior
Jangan ajar anak murid jadi gangster . Jangan ajar anak murid jadi samseng.

Seorang pembuli asalnya seorang yang dibuli. Tidak mustahil suatu hari nanti anak murid tersebut akan jadi seperti cikgu nya dan hebat lagi.

Rotan tidak mengapa tetapi tempat dan masa itu perlu sesuai dan guru yang merotan adalalah guru disiplin kalau tak guru tu gak yang kena saman.

Bagi hukuman pun elok-elok skit, jangan langgar pekeliling kementerian pendidikan. Kang kena hantar ke pedalaman :D tak fashal jer.;)

mysticmind

Senior
Antara 2 persepsi..

"Tengok anak aku tuh, bijak kecik2, aktif" - makcik A.

"Umurnya berapa?," makcik B.

"2 tahun, masa tengok AF, dia nyanyi lagi, pastu pandai lak dia menari, tah bile masa pun aku tak tahu, ikut kakak2nya laa agaknya" ujar makcik A dengan bangga.

"Oh.. gitu, (dalam hati: aktif ke gitu?) Anak aku lain plak, ayah dia paksa tiap2 malam lepas maghrib , yang kecik baca muqaddam, yang umur 4 tahun tuh dah masuk quran dah. yang sulung arituh darjah 3 dah khatam quran" , Dengan muka senyum makcik B berujar ikhlas.

"Eh, orang semua layan AF ko tak layan ke?" - Kata makcik A seraya cuba mengalih topik sambil dalam hatinya mengatakan si B adalah kolot.

" Tak, tak minat " makcik B berkata.

"Tak bleh camtuh, kite kena moden sikit", makcik A

Makcik B tak berminat menyambung lagi kerana dah 3 4 kali dia cuba menyedarkan makcik A , yang hiburan sangat merugikan, jangan ikut sangat anak2 dan minat awak.. Moden konon, patut laa anak pompuan dia yang sulung umur baru 12 tahun tuh, selalu sangat nampak G-STRING nya lantaran seluarnya sikit londeh masa lepak2 kat tangga emporium dengan budak lelaki anak orang hujung lorong sana itu hari....

* cerita rapuan mysticmind untuk hari ini.

carllys

freshman
aku sebenarnya sokong hukuman rotan untuk bebudak sekolah nie.. tapi kene tengok kes macam mana la...kalo kes kecik2 tu takyah la rotan.. tapi kalo kes besar dan berulang memang patut rotan.. dan aku sokong..

zaman2 aku dulu, hukuman 'public canning' (rotan kat perhimpunan) nie antara yang digeruni oleh bebudak zaman aku dulu.. nescaya sesapa yang kene tuh insaf la lepas kene rotan depan awek2 lain :D .

tapi, zaman skrg nie tak tau la.. bebudak manja sangat.. takleh cuit sikit ..
kalau dari segi agama, aku rasa takde masalah kot hukuman rotan nie..

entahlah.. zaman berubah.. kalau dulu murid takut kat cikgu..skrg cikgu takut kat murid pun ada.. zaman aku dulu, murid2 memang sangat hormatkan cikgu.. walau segarang mana pun cikgu tuh.. lepas abis sekolah dah kerja...jumpa balik cikgu2 yang garang tuh siap ucap time kasih lagi sebab marah dan rotan masa kecik2 dulu..

entah lah...

ApOgEE

freshman
hmmm.. kalo ikut cara pengajaran lama... dah tak kena dengan zaman. kalo ikut cara pengajaran baru... ada sesapa yg dah buat research ke?

Aku rasa lah... memang betul semua orang kena libatkan diri dalam mendidik generasi baru ni. Dalam pada itu, yang paling penting... patut diwujudkan sebuah badan yang mengkaji cara didikan berkesan untuk anak2 masa kini...

Kenkadang aku tengok pun sakit hati gak bila nampak bebudak sekarang ni kurang ajar sangat ngan mak bapak... kurang ajar ngan orang tua... Nak kata tak sekolah agama, sekolah agama dah. Nak kata tak semayang, tak baca quran, dah buat dah semua. Nak kata tak tau halal haram, tau gak tuh... tapi kalo dia nak buat perangai tu dia buat gak... Kalo yang ada didikan agama pun gitu, apatah lagi yang takde ye tak?

alang

SZAB Network
Super Senior
cikgu skrg byk pressure. Bukan setakat kena ngajar jer, tapi dah macam2 keje kena buat. So tak heran la kalau kadang2 diorang boleh lost control dgn perangai sesetengah budak yg macam pelesit.

Sbg cth, bini saya dah pukul 4 ni pun blm balik lagi, ada mesyuarat, boleh dikatakan tiap2 hari ada jer keje kat sekolah.

percuma

Newbie
betul la..student makin ramai..perangai pulak makin pelik-pelik sebab budak sekarang ni tak macam dulu.Budak kecik pun dah bawak hp pergi kelas.Kadang-kadang tu ibu bapa ni semata-mata mengharap cikgu mendidik sedangkan diorang langsung tak ambik kisah pendidikan anak-anak tu sendiri.

Budak-budak sekarang pun dah pandai buat jenayah..kalau camtu memang patut la panggil polis :)

hasrul

Senior
Ibu bapa dan guru sepatutnya saling mendidik. Tidak cukup hanya di sekolah atau sebaliknya.

Anak saya umur 5 tahun, baru jer saya tukarkan sekolah.

Apa taknya, dah 3 kali kena kat sekolah dengan kawan-kawan. Mula-mula tangan bercalar (sabar jer), kali kedua pulak hidung bercalar (sabar lagi), kali ketiga muka kena cucuk dengan pensel 3 kali (satu dekat dengan mata, satu dekat dengan telinga, satu lagi dekat dengan mulut), kawan-kawan dia kerjakan. Nak marah tak boleh (budak-budak), nak panggil polis pun tak lepas lagi (budak-budak)..... Kalau kes cam ni, mak bapak salah... tak didik kat rumah.

Roshatika

freshman
Terima kasih kepada uzair dan semua pembaca yang membincangka perkara ini. Sebenarnya budak yang dimaksudkan adalah anak keempat saya yang bersekolah di SK Panglima Adnan, PD.

Inilah kali pertama saya berhadapan dengan masalah ini kerana kakak-kakak dan abangnya tidak pernah melakukan kesalahan seperti ini.

Saya sebenarnya bukan menyokong anak saya. Bagi saya yang salah tetap salah walaupun kesalahan yang kecil atau kenakalan sahaja.

Walaubagaimanapun tindakan sekolah boleh juga dipertikaikan. Saya rasa tindakan yang paling baik adalah dengan memberikan nasihat dan bukannya dengan merotan, berdiri diperhimpunan atau memanggil polis.

Saya setuju tindakan rotan dikenakan setelah nasihat diberikan tetapi kesalahan sama dilakukan, tetapi biarlah dilakukan tanpa memalukan murid-murid ini. Seeloknya dilakukan di dalam bilik yang tidak diketahui oleh murid-murid yang lain.

Bagi denda kedua iaitu berdiri diperhimpunan saya rasa kaedah tersebut tidak dapat diterima langsung. Tindakan ini akan memalukan dan menjatuhkan maruah murid-murid ini. Walaupun mereka masih kanak-kanak lagi mereka sebenarnya sudah mempunyai perasaan malu. Menjadikan mereka objek bersalah untuk memberi pengajaran kepada murid-murid lain sebenarnya kita telah mengorbankan mereka ini. Tindakan tersebut akan menyebabkan mereka di pulau oleh kawan-kawan mereka dan kebarangkalian untuk mereka melakukan kesalahan yang lebih besar adalah tinggi. Akhirnya mereka akan terus melakukan kesalahan untuk menarik perhatian dan yang lebih merisaukan mereka akan berbangga dengan kesalahan yang mereka lakukan.

Bagi denda ketiga, saya rasa ini satu tindakan yang tidak masuk akal, Sedar tak cikgu-cikgu semua yang sebenarnya kita sedang melentur rebung dan bukannya buluh. Murid-murid ini bukannya menolak nasihat dan tunjuk ajar malah mungkin mereka pun tidak sedar perbuatan mereka sebenarnya satu kesalahan. Tindakan memanggil polis adalah jalan terakhir sekiranya murid-murid ini tidak dapat dikawal lagi. Sewenang-wenang menyerahkan pentadbiran kepada pihak polis amatlah dikesalkan.

Akhir sekali saya ingin menyatakan, berhati-hatilah dengan tindakan-tindakan kita kerana murid-murid ini dilahirkan dengan fitrah seperti kain putih. Kitalah ibu-bapa dan cikgu-cikgu yang mencorakkan mereka.........

Sekian.

Roshatika,

saya minta maaf banyak-banyak sebab saya tidak bersetuju ngan pendapat anda! Sesetengahnya boleh diterima dan sesetengahnya tidak.

I know teachers condition coz my mother is a teacher... I know what she feels... I know what her problems and everything about the school...

Dia pun kekadang tu naik marah dengan sikap segelintir ibu bapa yang terus menyalahkan guru... coz when the students in the school, the teachers are watching them... not the parent...

Attitude pelajar lain sama sekali jika di bandingkan di rumah dan di sekolah... I'm not saying that you're wrong...

Dulu, para ulamak waktu tuntut ilmu, diorang kena lagi teruk... waktu tu sistem pembelajaran sekolah pondok je... Pastu, pelajar sendiri kena cari cikgu kalo betul-betul nak blajo...

Tapi sekarang, bila nak tuntut ilmu, bukan cikgu yang di utamakan... tetapi pelajar! Cikgu bukan suka hukum budak dengan membabi buta... if they think the action is good for your son/daughter, they will do it!

Ingat! Tugas cikgu, mendidik student di sekolah... bila diorang balik rumah, it's your turn to take care of your child... Cikgu menjalankan tanggungjawab dan amanah untuk mendidik pelajar.

Terima sahaja apa yang diorang buat selagi benda tu x memudaratkan para pelajar... :D

Roshatika

freshman
Terima kasih Taiping_online, saya sebenarnya sangat berterima kasih kepada pendidik-pendidik semua, kerana mereka semualah saya menjadi seorang manusia (kalaupun bukan sebagai seorang insan).

Tetapi zaman telah berubah, perbandingan dengan sekolah-sekolah pondok saya rasa sudah tidak relevan lagi. Lagipun tidak pernah ada sebarang kajian secara ilmiah dilakukan bagi menentukan berapa peratus pelajar sekolah pondok yang berjaya?.

Pada masa sekarang budak-budak bukan sahaja dipengaruhi oleh ibu bapa dan guru-guru tetapi persekitaran juga memainkan peranan. Ini termasuk rakan sebaya, TV dan juga internet.

Walaubagaimanapun masa mereka yang panjang sebenarnya dihabiskan dengan guru mereka iaitu dari 7.00 pagi - 5.00 petang (Termasuk kelas agama petang).

Kalau nak dikirakan masa dengan ibu bapa hanyalah sekitar 5 jam sahaja apabila ditolak masa tidur mereka. Cikgu menjadi idola mereka kerana anak saya selalu tidak dapat menerima pandangan saya sekiranya bercanggah dengan pandangan cikgu mereka.

Oleh itu bagi saya cikgu memainkan peranan yang besar kepada murid-murid. Kata orang `kalau cikgu kencing berlari, anak murid kencing berlari-lari....'.

Saya menyanjungi tugas guru sebagai pendidik dan saya masih merasakan kes terhadap anak saya adalah kes yang terpencil dan bukanlah menjadi amalan pendidik-pendidik kita.

Ingat-mengingati saya rasa tak salah kan...........?

yup! Roshatika,

Now, it sounds better... :D

Sebenarnya, x de bezanya zaman dulu ngan sekarang... cuma cara sahaja yang berbeza... releven ke tidak, itu bergantung kepada peredaran masa... walaupun bumi berputar 500 kali sekalipun, men are still men... biarpun kita manusia abad ke 21(betul ke?) kita masih sama ngan manusia pada abad pertama...

Yeah! I guess you're right... cikgu menjadi idola para pelajar! Tapi, itulah pasal mak saya slalu kata... pukul tandanya sayang sebab guru nak ingatkan kita... kalo x pukul, itu baru sepatutnya kita marah pasal nampak sangat cikgu x herankan kita... hahahaha :D

walau apapun, don't ever blame the teacher... lainlah kalo cikgu tu ketuk kepala budak ngan kasut tumit tinggi :D

ok! Kirim salam kat anak anda! :)

mysticmind

Senior
Puan Tuan Roshatika,

kalau yang 'menyebabkan' anak anda selalu dihukum itu adalah dari SEORANG cikgu, maka wajar kita katakan guru tersebut sudah mark atau anti anak anda.
(kekadang tahap emo cikgu2 sekarang bukan bleh kire juga)

Tapi jika 'bukan seorang cikgu' sahaja, ada benarnya anak anda melakukan salah.

Saya merujuk kepada adik saya sendiri, dirumah baik, disekolah pun belajar nampak ok. Tapi ada juga yang tidak oknya.. contohnya, bila cikgu marah dia semacam membantah dan mengejek.. atau lebih tepat dalam istilah perkataan 'mempermain-mainkan' arah orang atau larangan orang.

yang mana bukan saja menyebabkan cikgu semakin sakit hati dan marah (walaupun pada awalnya hati dia berkata - ah budak2, abaikan).

Sehingga adik saya tersebut bersekolah di asrama, sikap nye yang sering buat seperti itu menyebabkan ramai kawan dan senior sakit hati, jadi dia kena buli, kene ragging dan berlakulah pergaduhan dan dia selalu juga ditumbuk/bertumbuk. Perangai ini semakin ketara bila dia semakin besar, tidak boleh ditegur dan semakin menceceh kalau orang nasihat dan arah apa2, even bende yang remeh temeh.. sikap yang mengada2 itu mmg menyakitkan hati.

Individu2 seperti ini lazimnya bakal menjadi mangsa kemarahan orang kerana sikap ejek-ajuk nya. Sehingga saya berkata padanya, "Ko kalau buat lagi perangai macam nih, kene bantai dengan budak kat asrama, mampus aku tak nak tolong/ambik tau, buang perangai huduh tuh dulu". So far, after form 3 dah ok dah, dia buang tebiat tuh/mungkin dia dah makin besar.. (saya adalah anak sulung yang tegas juga pada adik2)

Dan lazimnya bende nih berlaku pada anak yang lebih sedikit manja dan rapat pada orang tuanya serta kemahuannya selalu diikut.

Sekian,
Sekadar menyampaikan sedikit pengalaman. "Tidak semua depan mata kita itu benar sangat".