A Tips 4 Newbie : Nak Bisnes Apa Di Internet: Niche

adsenser indonesia,

kamu boleh bantu saya?
saya sangat baru dalam bidang ini.. sangat baru..
moga kepakaran kamu boleh membantu.. :D
boleh lah kawan kita disini smua adalah kawan dan harus saling membantu

apa yang bisa saya bantu kawan ???

silahkan anda tanya pada saya

mcm ini..
saya kalau boleh hendak cuba lengkapkan blog saya dgn teknik adsense yg bagus.. saya masih tiada content tapi saya sudah ada apa yg saya mahu lakukan.. sudah ada idea..

cumanya, saya agak naif dlm adsense n untuk berguru dgn pakar memerlukan ongkos yang besar..

kalau kamu bisa bantu saya dlm pelbagai segi.. saya sgt berterima kasih..

Assalamualaikum semua,

Saya membuka thread ini atas perkembangan terbaru WC dan ingin memeriahkan lagi forum kita ni. Saya dapati thread2 informatif berkurang dengan section "Perniagaan Internet" (asyik ruangan pengiklanan& pemasaran je yang ada topik baru ;) ) ,jadi saya menambah thread ini di ruangan ini.

Keduanya, sebagai satu tanda sokongan kami kepada perniagaan internet Malaysia. Adalah tidak benar, ahli-ahli lama tidak banyak terlibat sekarang. Thread ini buktinya. Cuma sebelum ini kalau kami orang-orang lama jarang post, sebab kami tak tahu kat mana nak mencelah... banyak post pelik2 ;)

Post ini terbuka kepada semua untuk memberikan respons, cuma saya harap contentnya kekal di sini, tidak diletakkan di blog mana2 pihak atau emel tanpa kebenaran. Sebab, kemungkinan besar artikel2 yang saya tulis di sini, saya nak gunakan balik, susah nak cari masa menulis sekarang.

Cita-cita saya dengan thread ini adalah untuk jadikan thread ini, thread informatif dan rujukan especially kepada newbie yang ingin bermula dalam internet business. Jadi, jika anda terbaca soalan pendek2 macam;

"Macam mana nak join?"
"Apa bende pertama saya kena buat"
dan yang seantero dengannya, directkan mereka ke sini.

Kalau mereka tak nak baca, mereka yang rugi.

Ok, style thread ni, saya akan post strukturnya dari awal, step by step di 1st post. Saya akan reply komen2 anda dan soalan2 yang tidak berkaitan dengan struktur di post2 berikutnya.

Target thread ini juga adalah untuk melahirkan perniagaan internet yang dalam lingkungan RM x,xxx sebulan. Jadi apa2 yang kita buat, ini aim kita.
Kita tak nak guna short cut untuk aim RM xxx sebab, kita nak aim more
than that.

Ok? ;)

Jom start.

(btw, jika anda belum tahu lagi, jangan PM kami sebab kami jarang check PM)

Prinsip Pertama Dalam Perniagaan Internet

Benda pertama dalam perniagaan internet yang sebenar,
adalah anda tengok kemampuan anda.

Apa guna kemampuan anda ni?

Sebab, anda akan gunakan kemampuan anda ini untuk mendekati
target market anda. Apa kelebihan yang anda ada, kemampuan
yang anda ada untuk mendekati dan mengetahui apa yang target
market anda mahukan.

Kita akan jual apa yang market mahu dan yang kita mampu buat
sahaja.

SaifulSham's 3 Rules of Jangan.

1) Jangan jual/buat benda yang kita tak mampu/pakar buat
2) Jangan jual/buat benda yang pasaran tidak mahu
3) Jangan lupa rule pertama dan kedua.

Contoh Case Study:

Kononnya (tak ada bukti, konon sahaja), orang suka sangat
benda2 buat duit. Kononnya market nak benda2 buat duit,
kita pun cuba2 jual produk buat duit.

Ia tidak akan bertahan lama.
Ingat misi kita, business with RM xxxx in the end.

Prinsip Kedua Dalam Perniagaan Internet

Benda kedua dalam perniagaan internet, adalah.

Jangan obses dengan produk.

Katakan kita ada produk makanan
kesihatan untuk dipasarkan, kita dapat harga murah
dan kita rasa kita boleh jual di Internet.

Kita excited untuk jual.

Tetapi masalahnya, walaupun kita tahu siapa market
kita, tetapi kita tidak tahu bagaimana untuk mendekati
market kita tu.

Jadi, sia-sia juga. Macam saya kata dalam Prinsip Pertama
tadi, kita kena tahu kemampuan kita. Sebab kita akan dekati
prospek kita dengan kemampuan kita ini.

Contoh Case Study:

Untuk produk makanan kesihatan ini, kita boleh lah katakan
seorang doktor perubatan mempunyai kemampuan untuk
menjual produk ini. Kerana dia ada pengetahuan dan dia
boleh mendekati prospeknya dengan tidak terlalu obvious.
Doktor tadi ada X-Factor.

Kalau kita lihat lagi dalam kes yang senang dilihat, logik tak
jika seorang yang tidak pandai buat design langsung cuba
menjual design Resell Rightnya pada harga seolah-olah design
tersebut datang dari dirinya sendiri?

Ini yang saya seringkali maksudkan dengan jangan jual ubat-ubatan
di Internet.

Prinsip Ketiga Dalam Perniagaan Internet

Pilih satu jenis produk yang kita tahu ada permintaan
dan kita boleh dapatkan supplynya.

Perhatian, kalau anda nak jual sesuatu, tapi tak tahu
nak dapatkan supplynya, anda ada 2 pilihn:

i) Belajar dari orang2 yang tahu di mana nak dapat supply
ii) Jual produk lain.

Jangan komplen susah nak dapat supply, sebab anda tak
ke mana-mana. Ingat prinsip kedua tadi, jangan obses
dengan produk.

Begitu juga kalau kita ada produk tapi kita takde demand.
Cari produk lain.

Ada banyak benda kat dunia ni yang kita boleh jual.
Think outside of the box.

Saya akan sambung prinsip2 lain dalam post berikutnya. Sentiasa
semak post #1 ini untuk updatenya.

Sedikit Motivasi Untuk Semua:

Ada yang ingat di PlanesPlanet kami menjual kapal terbang mainan.
Macam mana harganya boleh jadi begitu mahal?
Sebenarnya bukan. Ia adalah model kapal terbang. Model2 ini yang
anda sering lihat di pejabat2 ekslusif seperti agen2 pelancongan dan
penerbangan. Juga ketika MOU menandatangani MOU.

Target market untuk produk ini bukanlah kanak-kanak, tetapi
pengumpul koleksi model kapal terbang dan juga syarikat-syarikat.
Kami pernah menerima tempahan dari FEDEX (dia beli model kapal
terbang fedex dan guna emel @fedex.com, should be la kan?).

So, we can claim premium price on product like this. (*Kami ada
share dalam Seminar RBDDI SaifulSham macam mana nak dapat
premium price ni dan jenis-jenis produk yang boleh dikenakan premium
price
)

Betapa premiumnya harga yang planesplanet enjoy, saya tersilap
dalam membuat pertukaran asing.

Sepatutnya:

1 euro=1.4 USD

Tapi saya tak sengaja set:

1 USD=1.4 euro

Dan ada pelanggan yang beli dalam euro. :p

Kami juga pernah mendapat tempahan 10 unit terus dari
syarikat pelancongan.

Lihat, walaupun ia nampak macam mainan, tapi ia bukan mainan dan
ia tidak di jual pada harga permainan. Think outside of the box.

Lihat juga bahawa kami tidak target local market. Kami target international
market. Kuasa beli yang lagi kuat.

Lihat juga bahawa kami tidak menyimpan stok,dan kami tidak pernah
mengeluh tidak mendapat supplier. By hook or by crook kami adakan
juga supplier untuk segala model kapal terbang. (jika anda collector
benda2 macam ni, anda akan tahu bukan senang nak dapat semua
jenis plane)

Kesimpulannya,

Jangan jual plane model juga macam kami. Kalau anda nak jual plane
model juga, lihat balik prinsip satu, dua dan tiga. Guna balik prinsip
yang kami tulis ni untuk cari produk lain, think outside of the box.

Good luck!

Tambahan 6/4/2007

Ok, sekarang kita dah ada produk untuk dijual. Kita dah tahu
produk kita ada demand, dan kita dah dapat produk yang
mempunyai supply untuk dijual.

Jika anda masih pening-pening mengenai produk untuk dijual,
anda perlu tahu tidak semestinya produk sahaja yang boleh
dijual. Servis pun boleh dijual juga. Servis seperti perkhidmatan
adalah antara "produk" yang mendapat permintaan tinggi.

Contoh "unconventional":

1) Khidmat mendaftarkan perniagaan
2) Khidmat accounting
3) Khidmat nasihat pelancongan
4) Khidmat nasihat perkahwinan

Ini contoh2 unconventional, contoh biasa yang lain:

1) Web Design
2) Proof reading
3) Translation
4) Upah menulis artikel

-----------------------

Perkara pertama yang perlu kita decide adalah, kita nak
jual dalam bentuk "mini-site" atau "shopping site"?

AS'KUM SEMUA,nak tanya sket dan minta pendapat. adala sorang kawan saya nie. dia ada join kursus usahawan internet,tapi dia cakap indah khabar dari rupa? yeke? saya pun tak tau sebab lom pergi lagi. maksud dia, dia dah pergi namun banyak lagi yg kena belajr. yela tak semua orang pandai kan.. tapi saya rasa itu kena usaha la kan. nak seribu daya,tak nak banyaklah dalih nya. any.kepada rakan saya tu,gud luckla. hope ada sinar gak nanti:) :) :)

AS'KUM SEMUA,nak tanya sket dan minta pendapat. adala sorang kawan saya nie. dia ada join kursus usahawan internet,tapi dia cakap indah khabar dari rupa? yeke? saya pun tak tau sebab lom pergi lagi. maksud dia, dia dah pergi namun banyak lagi yg kena belajr. yela tak semua orang pandai kan.. tapi saya rasa itu kena usaha la kan. nak seribu daya,tak nak banyaklah dalih nya. any.kepada rakan saya tu,gud luckla. hope ada sinar gak nanti:) :) :)
Hehehe... bukan cam tu... sebenarnya, internet business ni bukan satu benda simple... x semudah yang kita sangkakan...

kalo pergi seminar tu, penceramah kenalah kasi semangat dia membara skit... masalahnya, bila dah balik and gagal lakukan, semangat trus luntur... itu pasal dia cakap cam tu... benda ni kena explore lama and kena biasakan diri... :)

saya setuju, business internet nih makan masa, tapi yang hebatnya dia tak perlu sewa kedai cuma sewa space tuh pun murah bergantung kepada kehendak tuan rumahnya, pastu tak perlu bayar kwsp pekerja dan pekeso pekerja dan lain-lain, cuma kerja masa yang lapang.... senang tapi makan masa untuk buahkan hasil

Bagi saya kursus adalah satu perkara yang penting. Ia menjadi penunjuk jalan supaya kita berada dilandasan yang betul dan mempunyai mentor sebagai tempat rujukan.

Kursus bukan jaminan kita akan berjaya dengan hanya pergi kursus tetapi balik dok saja.

PESANAN IKHLAS UNTUK MEREKA YG MENCARI BISNES ONLINE KETIKA INI .

DAHSYAT..penangan mymode kat internet nih.. Walaupun niat pempromosi mymode ni baik, ada juga menimbulkan tanggapan negative bagi mereka yang menganggap mymode ni satu persaingan hingga menenggelamkan populariti bisnes yang mereka sedang jalankan. Maaf yang tidak terhingga dari kami kerana menimbulkan situasi kurang selesa ini.

Tapi saya rasa setiap mereka yang membenci mymode, terpahat dihati mereka satu harapan sekiranya mereka pula yang telah berjaya dan mereka pula yang mempromosi mymode sebaliknya. Betapa bangganya bila mereka sendiri yang meletakkan banner dan iklan promosi di merata-rata web forum dan iklan tanpa segan silu dicerca dan dicaci malahan di ban kerana melanggar tata susila berposting. Mereka jadi fanatik, kerana mereka yakin.

Begitu juga anda. Dengarlah naluri anda itu, kerana ianya selalunya benar. Hanya RM65 sekali sahaja dan anda telah melepaskan diri dan minda anda dari tekanan luaran yang teramat. Berilah diri anda kebebasan dan kedamaian dengan bersama-sama menyertai mymode.

Sedarlah, jika bukan hari ini, Insya-Allah esok anda akan menyertai kami. Buangkan hipokrit dan keegoan itu, hari ini tuhan telah memberi hidayah kepada anda menyertai kami untuk berjaya,

Klik link ini untuk memulakan langkah pertama. http://mymode.sefitrah.com/index.php?id=centz
Huhuhuhu baru satu post. terus promote lak tu.

Hehehe penjelasan yg baik. Mudah - mudahan kita semua dapat manfaatkan tak kira yang memberi apatah lagi yang menerima.

Salam sejahtera,

nak mintak pandangan otai2 adakah blog saya baru wat ni niche???
Skadar mahukan pandangan dan kritikan membina...
Kalau ada perkara perlu diperbetulkan saya akan perbetulakn sebelum mula blog ngan wordpress

Terima kasih

http://rahsiaaffiliate.blogspot.com

Omecool20, tambah lagi "Kalau Susah Menjadi Senang, Tentu Senang Menjadi Susah". :)

Apa maksudnya? Maksudnya, kalau kita dah rasa malas berusaha, tentu kita akan terus berada dalam kemiskinan. Dana / Bantuan yang orang bagi akan habis macam tu sahaja tanpa apa - apa manfaat (ada orang macam ni yang hidupnya hanya mengharapkan bantuan aja. Ada juga yang dah ada banglo 3 buah kat KL, tapi pergi ke kampung (pernah keluar surat khabar) dan hidup seperti orang susah. Untuk mengharap bantuan kerajaan semata - mata).

Kalau kita tengok mereka yang telah berjaya, mereka ini melakukan kerana mereka minat / hobi. Duit akan datang kemudian. Kerana dari minat, akan menyebabkan kita berusaha mencari 'sumber pengetahuan' tentang apa yang kita minat (contohnya bela lintah dalam aquarium). Kemudian nanti bila kita dah menjadi penternak yang berjaya, ramailah yang akan datang untuk berurusniaga / membuat praktikal (bagi pelajar IPT) dengan kita.

Kadang - kadang nak berjaya, kita kena guna DUIT. Jangan salah sangka dengan DUIT yang saya maksudkan kerana ia membawa maksud yang mendalam. DUIT = D + U + I + T. D membawa maksud Doa. Apa kerja yang kita lakukan kena berdoa (yang sesuai). Kena tau doa yang mana yang patut di baca. Takkan baca doa makan / doa masuk tandas bila nak memulakan kerja. Yang kedua, U yang bermaksud Usaha. Jangan duduk berdoa sahaja dalam masjid tanpa melakukan usaha. Nabi S.A.W mengajar kita bahawa usaha dan doa ini harus seiring. Jadi kena....berusaha. I pula bermaksud Ilmu. Ada pepatah berkata, " Ilmu tanpa usaha ibarat sia - sia. Usaha tanpa Ilmu ibarat GILA." (Macam saya cerita penebang balak A dan B dulu lah). Jadi, kena belajar. Belajar pula mestilah dengan guru yang betul - betul guru. Jangan jadi seperti "Berburu ke padang datar, dapat rusa berbelang kaki (belalang la tu. Mana ada rusa kat padang datar yang luas), Berguru kepalang ajar (ttidak betul ajarannya), Bagai bunga kembang tak jadi (Kuncup aja, tak kembang - kembang mekar). T pula adalah Tawakal. Berdoa sudah. Usaha pun sudah. Ilmu pun dah cari dah. Last sekali, kita bertawakal kepada Allah S.W.T. Menyerah segala urusan selebihnya kepada rabbul'ala min. Insyaallah...

Kalau tak berjaya juga atau lambat berjaya, cuba muhasabah diri lagi, mungkin ada yang kita terlupa nak buat lagi. Misalnya seperti minta restu dari mak, ayah dan guru kita. Doa mereka juga penting. Jangan buat dosa besar dan terus - terusan buat dosa kecil. Semoga hidup kita bahagia dan selamat di dunia dan di akhirat.

p/s - Semalam, ku terfikir tak ingin kaya, tapi ingin hidup bahagia dan selesa. :)
Badruzamani.....terima kasih sebab post artikel sebegini yang amat bermanfaat kepada semua member-member WC. It do made me realize and help me to think more positive. Lain kali postkan lagi artikel2 sebegini ya..... thank you

Aku nih dah pening pala dah bila la aku nyer adense nak cepat naik .dah 4 bulan dah baru $0.28

http://www.abaoutmoney.blogspot.com
Hi Musputra,
Pertama sekali, saya nak tanya pasal nama blog kamu..... Adakah Musputra sengaja namakan blog kamu ABAOUTMONEY? sebab, nampak ketara sgt mispelling kat nama blog kamu. Supposed to be "aboutmoney". Anyway, name blog kamu memainkan peranan juga dalam SE t'utamanya Google. It just a suggestion.
Kedua, salah satu untuk tingkatkan traffic dalam blog kamu ialah submitkan ke blog direktori-direktori mengikut niche blog kamu. dan banyakkan berforum kat mana-mana forum (English) yang berkaitan dgn blog topik kamu.
Ketiga, Submit your blog to Technorati.......and try to get exchange link blog dengan kawan2 kamu yang mempunyai topik yang sama.

Harap ini dapat membantu

Salam sejahtera,

nak mintak pandangan otai2 adakah blog saya baru wat ni niche???
Skadar mahukan pandangan dan kritikan membina...
Kalau ada perkara perlu diperbetulkan saya akan perbetulakn sebelum mula blog ngan wordpress

Terima kasih

http://rahsiaaffiliate.blogspot.com
Hi Cekdet,
Saya ni bukan OTAI. Tapi hanya sekadar ingin memberi pandangan t'hadap blog kamu. Blog kamu neat and clean. I like.....

Posisi adsense kamu dah ok. Tapi kalau boleh, adsense kamu jangan nampakkan sgt macam iklan. cuba samakan warna background iklan itu dgn warna background blog kamu dan hilang kan border-nya. dan juga, adsense dibhgn footer kamu tukar kepada adblock Leaderboard. (hanya sekadar idea....no need to follow it) :)

Header image banner kamu bagus. Cuma posisi-nya tak berapa baik. Cuba balance Image header banner kamu supaya nampak center.

Dan yang terakhir, submit your blog to Malaysian Blog Directories. dan dapatkan Creative Common Button untuk diletakkan di bhgn footer blog kamu supaya nampak smart blog.

All the best..........

Hope this can give you more idea....

kadang2 raser mcm mkan masa nk cri niche yg sesuai
biler dah susah payah dptniche kua lg prob lain. especially prob teknikal.
so per kater kiter main2 eksperimen? jd jer maner2 reseller pastu mula blaja bt website sndri. biler dah tau psal2 teknikal nh bru start cri niche. kire reseller yg kiter bt 2 sbg back up la. Biler dah cam give up ngan mslah kiter so still bley brgantung dgn bhan eksperimen (reseller website) kan? Sbb slah satu pengalaman saya bler kiter desperate sgt nk jlankan business tp still x jlan2 lg mula la nak buat blog la adsense la memacam la. pastu? kantoi....... bisnes ttp x jlan gak kan? so bg pndapat saya.... bereksperimen la...........

matkay

freshman
nak cari niche ni memang kena tekun dan fokus. Macam yang otai2 kata apa2 pun kena sabar dan tekun. Kalau dah jumpa niche yang sesuai, then boleh try blogging dulu,, then tengok rate dia cam mana.. pas tu rajin2 hantar article kat ariticle ezine yang free,, bukan apa nak tengok brapa ramai org download,,lagi ramai lagi bagus..

Tapi kalau nak start buat bisnes ni,,kalau betul caranya,,RM0 boleh start,,cuma kena rajin dan tekun,,cuba fikirkan forum, free add, ebay, dsb..