#4 : Marketing / Trafik

highlander

Senior
tula...walaubagaimana secanggih mana pun bisnes internet
kalau tiada trafik, tiada guna
satu lagi, kalau trafik dah ada pun
tapi tak convert kepada sales
tak boleh jugak
tu semua kena diambil kira ;)

uncle dee

Newbie
Salam semua. Sebenar nya mesti ada rapport,some kind of chemistry antara newbie dgn senior.Pertama kena ada sense of respect pada senior.Proper introduction dan proper presentation of product dan lastly its a win win situation...betul tak?

ZahrulAzua

Senior
Satu kelebihan yang ada pada Nabi Muhammad SAW berbanding nabi2 yang lain adalah satu kemahiran dalam Human Management. Dengan akhlak yang betul ada ketikanya rasulallah tak perlu untuk berkata-kata dalam menyampaikan mesej dakwahnya malah cukup dengan hanya gerak geri yang ditunjukkan.

Walaupun beliau seorang nabi namun sifat humble beliau tiada tandingan. Kebanyakkan marketer bukan Islam mengkaji peribadai Beliau dan praktikkannya. Tak kisahlah ada yang digelar newbie atau otai, tak kira sapa pun kita, untuk menjadi seorang marketer perlu ada sifat humble.

yusaini84

Newbie
Aduyai.. kene kreatif untuk membina marketing dan trafik ini yer. Insyaallah, sama - sama buat yang terbaik. apa pun terima kasih perkongsian saudara/i dalam thread ini. lebih - lebih lagi seni berJV tu..

mindcry

Newbie
Salam, Perkongsian yang baik dari tuan tanah,

Saya masih baru sangat-sangat dalam industri internet marketing tetapi mungkin gatal sikit untuk mencuba kelainan. Biarlah ia berlaku dahulu dan kalau ia meletup insyallah ramai yang akan tahu. Walaubagaimanapun ia mungkin bukan satu teknik praktikal bagi banyak pihak tapi boleh dilakukan bagi mereka yang teliti dalam produk, rajin dalam gaining repo, dan rajin dalam banyak benda. Insyallah tunggu dan lihat.

Soal orang-orang besar yang sibuk ini perkara biasa. Kita perlu realistik kalau mahu menceburi dunia perniagaan mahupun kerjaya profesional. Jikalau kita suka negatif thinking, kata orang tak betul, itu dan ini, maka teruskanlah dengan cara begitu jika dirasakan selesa. Insyallah mungkin takkan jauh ke mana. Saya suka melihat beberapa IM kecil yang independant yang mana telah membuat jualan. Sungguhpun tidak secanggih mana, tetapi mereka membuat jualan. Mungkin perlu rajin klik thread-thread orang kecil dan jangan terlalu taksub kepada sesuatu yang besar sahaja. Kebiasaannya orang kecil-kecil ini banyak menjumpai kaedah-kaedah kecil yang sesuai untuk orang kecil yang boleh digunapakai. Oleh kerana saya kecil, rajin klik pada thread orang kecil, alhamdulillah berjumpa beberapa penemuan yang bermanfaat.

Kalau kita baru berniaga pisang goreng, tidaklah perlu membina bangunan restoran beratap genting. Cukup dengan payung gerai, kuali dan gas. Atau dengan kata mudah, bertanya kepada peniaga gerai pisang goreng dan bukan peniaga restoran.

Saya tidak mahir untuk memberi komen dalam perihal trafik dan marketing kerana memang saya kurang arif dalam aplikasi yang sering diperkatakan dengan hangat di sini. Sesekali saya menyingkap juga untuk mengambil tahu. Namun untuk ebook saya yang pertama saya lebih menggunakan pendekatan 'sensasi'. Mungkin itu kelebihan yang saya ada buat masa ini dan saya gunakanlah terlebih dahulu. Mungkin kerana itulah saya terpaksa berbuat lain daripada yang lain untuk mendapatkan sensasi. Sensasi ini adalah dalam ertikata sensasi realiti dan bukannya hype. Doakanlah semoga ia berjaya dan apabila ia berjaya maka lebih mudah untuk diceritakan. Wallahualam. Tajdid.

shuth

Senior
Great! Hopefully akan dengar good news dan tips baru dari bro mindcry kelak.. :)

jamalmadamin

freshman
"Kaedah ********, ini adalah kaedah yang sering digunakan oleh team flarebiz. Iaitu dengan membuat JV dengan otai-otai untuk membantu mereka mempromosikan produk mereka di dalam list-list email milik otai tersebut. Berkesankah? anda sudah melihat sendiri hasilnya.."

Berkenaan dengan artikel di atas, saya ada terjumpa tentang web site yang lebih kurang sama maksudnya, cuma ianya pertukaran link antara page web kita dengan web ahli lain yang telah berdaftar dengan LinkAndBuild.net. Saya ada apply keahlian tersebut ianya percuma ada juga yang berbayar. Tapi tak tahu macam mana nak activate. Saya dah hantar FAQ berkenaan activation kepada LinkAndBuild.net.
Selain dapat meningkatkan seo web kita, mereka juga akan membayar kepada ahli. Jika ahli yang Free (Permium) tak silap 0.25 USD untuk setiap page yang kita linkkan.
Saya ada sediakan di halaman Autoresponder di ebelektrik.com, Cari di bawah sekail. Saya tak dapat letak link di ruangan ini sebab masih tak layak.. hehe

jamalmadamin

freshman
"Kaedah ********, ini adalah kaedah yang sering digunakan oleh team flarebiz. Iaitu dengan membuat JV dengan otai-otai untuk membantu mereka mempromosikan produk mereka di dalam list-list email milik otai tersebut. Berkesankah? anda sudah melihat sendiri hasilnya.."

Berkenaan dengan artikel di atas, saya ada terjumpa tentang web site yang lebih kurang sama maksudnya, cuma ianya pertukaran link antara page web kita dengan web ahli lain yang telah berdaftar dengan LinkAndBuild.net. Saya ada apply keahlian tersebut ianya percuma ada juga yang berbayar. Tapi tak tahu macam mana nak activate. Saya dah hantar FAQ berkenaan activation kepada LinkAndBuild.net.
Selain dapat meningkatkan seo web kita, mereka juga akan membayar kepada ahli. Jika ahli yang Free (Permium) tak silap 0.25 USD untuk setiap page yang kita linkkan.
Saya ada sediakan di halaman Autoresponder di ebelektrik.com, Cari di bawah sekail. Saya tak dapat letak link di ruangan ini sebab masih tak layak.. hehe

shuth

Senior
oo.. itu namanya program link exchange tuan jamalmadamin..
itu bukan JV.. link exchange ini ok kalau web kita adalah blog dan website biasa..
tapi kalau letakkan link exchange nie dalam minisite..
ianya boleh memudaratkan conversion rate.. :)

MJais

Newbie
Salam semua...
Saya masih terlalu jauh ketinggalan dengan dunia IM, namun begitu
diharap ada yang sudi menegur saya jikalau saya tersalah kata dalam komen di forum ini.
Saya dengan rela hati, untuk ditegur bagi memulakan relationsip di dunia IM.
Benar...jujur seadanya dalam diri sendiri amat penting untuk kini dan masa mendatang.

code7

Senior
mmg marketing cukup penting.. ia ibarat oxygen bagi business.. tapi dalam soal web traffic kita kene fikirkan aspek targetted-traffic yang benar2 menghasilkan conversion rate (CR) yang tinggi.. xkiralah free atau paid method, yang penting sejauh mana kita kira CR ini supaya pulangan itu akan berbaloi...

mnf

Newbie
Spt yg shuth tekankan membina "network marketing", bukan sahaja dikalangan otai+newbie, newbie+newbie, otai+otai malahan network marketing lebih tulus jika sebarang social event dimanfaatkan sebaiknya..Contohnya di Gath WC.

Network marketing amat penting dlm usaha mempromosikan produk kita secara berkesan. Jadi jgn pilih kawan dlm soal network marketing. Be honest dan jangan "pilih bulu".

Sy sertakan satu contoh:
Sy mengenali seorang rakan baru dr WC, ikhlas sy mmg suke add kawan2 dr WC lebih kepada pembinaan silaturahim sesama islam. Namun sy agak kesal bukan kerana dia seorang newbie yang 100% mengharapkan guide dr sy, tp sy kesal kerana sikapnya yg tidak mahu menerima nasihat malahan mengeluarkan kata2 kesat ketika ditegur. Jadi sy agak berhati-hati dlm menilai insan secara maya.

Network+product=$$
Network+good relationship+produk=$$$$ + friendship

So, gunakan network marketing sejajar dengan keperluan anda. Jika anda hanya ingin "mempergunakan" mailing list otai2, lupakan sahaja anda sebenarnya tidak layak berada sebaris bersama IM yg lain jika punya niat hanya untuk "mempergunakan" network marketing.

Disini sy berikan sedikit tips membina network marketing yang berkesan:

1. Kenalkan diri anda dengan jelas dan tanpa berselindung. Jgn menipu identiti anda kelak jika diketahui, anda nahas.

2. Pastikan buat group khas untuk kawan2 dr IM di YM dan juga phone. Di YM sy semua kenalan dr dunia maya sy groupkan under "Rakan IM". Sy tersenyum melihat bilangannya bertambah setiap hari ini menunjukkan semakin ramai yg ingin terlibat dlm IM. *Jgn spam YM, sy menyampah especially bila dtg dr mereka yg tidak pernah bertegur sapapun dgn sy. Jika dlm hphone sy labelkan sume IM dengan initial IM.XXXXX.

3. Jika mereka ada blog, silalah lawat dan tinggalkan komen yg bernas dan friendly. Beradab ketika masuk rumah org.

4. Sentiasa peka dengan perkembangan mereka.Contoh, dr. IK dpt baby perempuan..Tinggalkan comment anda pada blog beliau atau sms ucapkan tahniah. Jgn salah fhm istilah concern dan bodek. So, dilarang membodek :D

5. Jika ingin travel kemana2 dlm negeri. Jika berpeluang adakan pertemuan dengan rakan2 IM dinegeri tersebut, seperti konsep "business travel".

6. sms di hari penting..Contoh..perkahwinan, hari raya, kematian..etc..

7. Bina kredibiliti anda sebagai seorang yg bukan setakat menjual produk sahaja tetapi merupakan rakan IM yg mampu berkongsi idea dan pendapat. Speak Out even newbie anda juga punya idea dan pendapat.

8. Bermula episode JV, jika anda melakukan semua di atas. Tidak ada isu segan,malu, perasaan rendah diri untuk membuat JV bersama otai2. Dptkan review dr mereka dahulu ttg produk anda. Jgn terlalu mengharap produk anda sempurna dan terus ingin menjual. Kadang kala ramai teman IM mengeluh, ingin menolak nanti terasa..tp produk anda tidak melepasi standard yg sepatutnya..wajarkan otai2 menjual kredibiliti mereka kepada anda.?

tips terang lagi bersuluh..mmg meninggalkan kesan dalam jiwa aku untuk bergelar IM..permulaan untuk menjadi IM disegani perlu bermula dari relationship...

thanks bro!

Last edited:

adiepeccan

Newbie
Salam semua..rasa macam nak mencelah,hehe,sebenarnya saya asyik intai aje thread nie tp rasa semacam maklumlh newbie yang tahap baby dalam industri IM nie.
Terimakasih atas tips dalam menjalin relationship tu..saya tak nafikan semua itu amat penting babkata jangan bila dah'terdesak' baru nak berkawan.Betul tak?

Network+product=$$
Network+good relationship+produk=$$$$ + friendship

Formula IM yang TERBAIK!!!...dan harus diikuti oleh semua warga WC terutamanya saya sendiri..hehe,INSYAALLAH.