3G networking setup

salam semua...

aku ada soklan nih, company aku ada wat aktiviti masuk kampung, so kitorang ajar org kampung guna pc secara percuma.

Problem skrg, kalau tempat tu ada masalah nak dapat line streamyx, kitorang akan ajar secara offline shaja, jadi macam tak best la plak.

nak tanya kepada yg pakar, camne nak watkan 3G yg connect pakai handphone or modem usb tu disharekan kepada pc2 lain.

3G using h/phone:
step by step

3G using USB modem:
step by step

aku dahulukan pertolongan korang dengan trima kasih bebanyak....

inspiration

Senior
1. kena pastikan kawasan yang nak dipergi tu ada 3G signal
2. Sambungkan kesemua pc/notebook termasuk yang ada 3g card ke network, sambungkan guna network hub atau wireless.

3. Di pc/notebook yang ada 3G tu, install proxy software. boleh download software tu kat sini
http://www.download.com/CC-Proxy-Server/3000-2155_4-10558614.html?tag=lst-2

4. Kat PC yang lain pula, tukar setting untuk internet access pointing to PC/Notebook yang ada 3G tadi

ini hardware yg ada:

-wireless router/modem adsl with 4 port
-1 pc connected to 3G using usb modem
-10 more pc with wireless usb adapter

pc yg sambung 3G tu masuk ke router - port 1
kemudian buat seperti inspiration bagi step...

bley ke?

ps: taleh try...sbb tgh outstation nih...hehe

inspiration

Senior
Yup. Boleh try. Tapi kena install software yang saya bagi kat pc/notebook yang ada 3G tu.

lamanblog

freshman
hoho.. info yang sangat2 berguna buat semua.

xpayah dah beli 3g router yang dekat beribu tu..
pakai router murah pn sama je.

far_east

Newbie
ye..informasi yang sangat berguna..saya pun pengguna 3G, tapi guna PCI datacard la..boleh guna gak ke cara yang ditunjukkan oleh saudara inspiration?
bagaimana dengan speed?

inspiration

Senior
ye..informasi yang sangat berguna..saya pun pengguna 3G, tapi guna PCI datacard la..boleh guna gak ke cara yang ditunjukkan oleh saudara inspiration?
bagaimana dengan speed?
Boleh PCI pun boleh sebab kita hanya nak kongsi internet access je, tapi kena install proxy software kat PC yang ada 3G tadi. Pasal speed memang slow sebab 1 akaun 3G kena kongsi dengan PC yang access ke 3G yang ada PC tadi.

carllys

freshman
kalau guna windows XP bleh terus aktifkan servis "internet sharing connection".

tapi kalau 10pc nak share connection dari sebijik pc 3g..mmg slow la... kalau 3g takper lagi...buatnya cuma dapat gprs punya speed je...mmg hancus le....hehehe

sky

freshman
aku pakai 3g tuk satu pc pun dan lambat gle..tp gne handphone la as a modem.tapi memanglembab la..internet kalo yang btol-btol bagus streamy la

inspiration

Senior
aku pakai 3g tuk satu pc pun dan lambat gle..tp gne handphone la as a modem.tapi memanglembab la..internet kalo yang btol-btol bagus streamy la

kalau guna hp sebagai modem, kena check dulu model phone tu sebab kadang2 hp setting pergi ke GSM dan bukan UMTS..kalau pergi GSM, dia jadi gprs, sebab tu jadi slow. kena ubah setting connection to manual and set it to UMTS.

Hope it will help you a little.

far_east

Newbie
kalau guna windows XP bleh terus aktifkan servis "internet sharing connection".

tapi kalau 10pc nak share connection dari sebijik pc 3g..mmg slow la... kalau 3g takper lagi...buatnya cuma dapat gprs punya speed je...mmg hancus le....hehehe

Macam mane nak aktifkan servis "internet sharing connection"?

dah lame gak fikir nak buat mende camni, tapi tak tau camne..huhu

far_east

Newbie

Kalau guna handphone memang lembap sket kot. Kalau tak silap 3xx kbps jek di bleh pegi. Kalau pakai datacard HSDPA bleh pegi sampai 3.6Mbps..secara teorinya laa..praktikalnya taktaula berape laju plak..

sky

freshman
tapikan kelajuan yang dioffer pun hanya 3xx kb je..abis kalo gne data card pun adakah kelajuannya akan berubah?

inspiration

Senior
PCMCIA atau datacard atau HP sebagai modem kelajuan tetap sama. 384kbps adalah kelajuan internet, ianya adalah sama..cuma bezanya adalah kelajuan download speed dan upload speed. Signal 3G yang kita dapat akan memberi perbezaan speed download/upload. kalau pun kita dapat full bar 3G signal, memang payah utk kita dapat download speed 384kpbs. Download speed adalah lebih laju dari upload speed. anda boleh refer thread ni bagaimana nak increase kualiti signal

http://wangcyber.com/forum/showthread.php?t=4745

sky

freshman
PCMCIA atau datacard atau HP sebagai modem kelajuan tetap sama. 384kbps adalah kelajuan internet, ianya adalah sama..cuma bezanya adalah kelajuan download speed dan upload speed. Signal 3G yang kita dapat akan memberi perbezaan speed download/upload. kalau pun kita dapat full bar 3G signal, memang payah utk kita dapat download speed 384kpbs. Download speed adalah lebih laju dari upload speed. anda boleh refer thread ni bagaimana nak increase kualiti signal

http://wangcyber.com/forum/showthread.php?t=4745

oo..tapikan kalo gne fon kat mane nak letak cd tu?

watakutama

freshman
1. kena pastikan kawasan yang nak dipergi tu ada 3G signal
2. Sambungkan kesemua pc/notebook termasuk yang ada 3g card ke network, sambungkan guna network hub atau wireless.

3. Di pc/notebook yang ada 3G tu, install proxy software. boleh download software tu kat sini
http://www.download.com/CC-Proxy-Server/3000-2155_4-10558614.html?tag=lst-2

4. Kat PC yang lain pula, tukar setting untuk internet access pointing to PC/Notebook yang ada 3G tadi

network hub yg mcm ada 4 port tu kan yg mana asalnya kalo guna streamyx n than kita nak guna 3 laptop..itulah network hub kan..pastu kat mana nak dapatkan internet access pointing tu..dok cr dr td tak dpt2 pun..dan apa guna proxy server tu..help2